تفاوت شهر ونکوور و تورنتو

صفحه اصلی / وبلاگ

کانادا دومین کشور پهناور جهان، کشوری که از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی، از غرب تا اقیانوس آرام و از شرق تا اقیانوس اطلس کشیده شده است. مساحت این کشور ۶ برابرمساحت ایران است. پایتخت کانادا شهر اتاوا است و سه شهر بزرگ دیگر آن مونترال، تورنتو و ونکوور می باشد . اکثر ایرانیانی که به کانادا مهاجرت می کنند نیز برای زندگی و اقامت دائم، بیشتر به همین شهر ها فکر می کنند و مقایسه بین ونکوور یا تورنتو برای مهاجران ایرانی که قصد انتخاب یکی از این دو شهر را دارند مسئله بسیار مهمی می باشد.

مقایسه ونکوور یا تورنتو به ما کمک می کند تا اگر روزی مجبور به انتخاب شدیم، بتوانیم همه ی جوانب تصمیم خود را مدنظر قرار داده و از میان آن ها شهری را برای زندگی انتخاب کنیم که نسبت به دیگری با شرایط ما سازگار تر است.


تفاوت های جمعیتی
زمانی که صحبت از ونکوور یا تورنتو از لحاظ جمعیت می شود واژه هایی همچون شلوغی، ازدحام، ترافیک، آلودگی هوا و … در ذهنمان شکل میگیرد. تورنتو شهری بسیار بزرگتر و بسیار پر جمعیت تر از ونکوور است .

جمعیت تورنتو ۲,۶۰۰,۰۰۰ نفر است یعنی دو میلیون نفر بیشتر از جمعیت ونکوور و مساحت آن نیز ۵ برابر مساحت ونکوور است
با این حساب طبیعی است که شاخص های ترافیک و آلودگی هوا در شهر تورنتو بالاتر از شهر ونکوور باشد.

توجه داشته باشید که ونکوور و تورنتو  بزرگ را با این دو شهر اشتباه نگیرید. به عنوان مثال تورنتو بزرگ معروف به GTA، به شهر تورنتو و چندیدن شهر مجاور آن می گویند و جمعیت مجموع آن بسیار بیشتر از شهر تورنتو است . در این مقاله همیشه مقصود ما از ونکوور یا تورنتور ، بررسی دو شهر تورنتو و ونکوور است نه ونکوور یا تورنتو بزرگ، این مناطق بسیار بزرگتر از خود این شهر ها هستند چرا که شهر های مجاور را نیز شامل می شوند.

زمانی که صحبت از ونکوور یا تورنتو از لحاظ تعداد مهاجران می شود :
تعداد مهاجران در تورنتو چیزی در حدود ۳ برابر ونکوور است.
و این نسبت را می توان تا حدودی به جمعیت ایرانی های مقیم این دو شهر نیز نسبت داد. البته این دلیلی بر آن نیست که اگر  در تورنتو زندگی کنید ایرانی های بیشتری را می بینید. همانطور که گفتیم جمعیت تورننتو بسیار بیشتر از ونکوور است، پس طبیعی است که جمعیت ایرانی های مقیم آن نیز بیشتر باشد.

آب و هوا
اگر بخواهم از ونکوور یا تورنتو در مبحث آب و هوا صحبت بکنیم در یک جمله به صورت کلی آب و هوای ونکوور بهتر است .
زمستان در تورنتو می تواند بسیار شدید تر و به مراتب سرد تر از ونکوور باشد.
هر دو دارای تابستانی گرم هستنند.
در ونکوور تابستان گرم و خشک را تجربه می کنید ولی در تورنتو تابستان مرطوب و گرم است.

تفاوت های زبانی
باید گفت تفاوت های زبانی خاصی میان ونکوور یا تورنتو وجود ندارد. شما اگر انگلیسی بدانید، می توانید با همه ارتباط بر قرار کنید. اما اگر بخواهیم از این منظر به این موضوع نگاه کنیم که در کدام شهر ، ونکوور یا تورنتو  تعداد افرادی که به زبان فارسی صحبت می کنند بیشتر است باید بگویم در شهر تورنتو این تعداد کمی بیشتر از ونکوور است. ولی این به آن معنا نیست که در ونکوور جمعیت ایرانی زبان ها کم است بلکه بر عکس بسیار هم زیاد است. ولی خب در تورنتو کمی بیشتر ونکوور ایرانی وجود دارد.

در زمینه انتخاب ونکوور یا تورنتو اگر زبان فرانسه زبان اول شما برای مهاجرت است جمعیت فرانسوی زبان ها در استان انتاریو که شهر تورنتو در آن جا دارد ۴ تا ۵ برابر استان بریتیش کلمبیا است که شهر ونکوور درآن جا دارد و شاید با این استدلال تورنتو جای مناسب تری برای شما باشد.

اگر بخواهیم دو شهر ونکوور یا تورنتو را از جهت فرصت های شغلی با یکدیگر مقایسه کنیم، نتیجه کمی گیج کننده است. چرا که هر دو از شهر های فوق العاده صنعتی و بزرگ کانادا هستند و بازار کار خوب در کنار نرخ پایین بیکاری از ویژگی های هر دوی آن ها به شمار می آید.

آمار های ارائه شده از سوی مراکز تحقیقاتی در این زمینه، ونکوور را کمی برتر از تورنتو می دانند. که این نتیجه گیری را با توجه به شاخص هایی همانند نرخ بیکاری، نرخ اشتغال زایی و نرخ رشد جمعیت ارائه داده اند.

با وجود تمام این آمار ها نظر مردمی که در ونکوور یا تورنتو و یا هر دوی این شهر ها زندگی کرده اند کمی متفاوت است.
بسیاری از افرادی که در ونکوور یا تورنتو و یا هر دوی این شهر ها زندگی کرده اند، تورنتو را به عنوان شهری که فرصت های شغلی بیشتری در آن یافت می شود، معرفی می کنند.

با این حال افراد دیگری هم هستند که تفاوتی بین این دو شهر قائل نمی شوند و پیدا کردن کار را بیشتر به مهارت های شخصی که دنبال کار است، نسبت می دهند. البته این بدان معنا نیست که در ونکوور کار پیدا نمی شود و یا اینکه فرصت های شغلی تورنتو بسیار بیشتر از ونکوور باشد، همانطور که در بالا گفته شد، در بررسی های تحقیقاتی بین ونکوور یا تورتو شهر ونکوور از تورنتو می برد،علت ان این می باشد که اکثر افرادی که تورنتو را انتخاب می کنند، میزان حقوق ماهیانه و هزینه ی مسکن در ونکوور و تورنتو را با هم مقایسه می کنند. هزینه ی مسکن در ونکوور بالاتر از تورنتو است و این دلیلی است که بین ونکوور یا تورنتو  بسیاری از افراد تورنتو را به عنوان شهری برای کار انتخاب می کنند. هزینه های زندگی
هم ونکوور و هم تورنتو از جمله شهر های گران قیمت کانادا به شمار می آیند و زندگی در این شهر ها هزینه های بالایی را به همراه دارد. البته مانند هر شهر بزرگ دیگری ، هر چند که هزینه های زندگی در این دو شهر بالاتر از جا های دیگر است، ولی دستمزد دریافتی افراد نیز بالاتر از شهر های دیگر می باشد.

مقایسه ی هزینه های زندگی بین ونکوور یا تورنتو تا حد زیادی به جایگاه افراد بستگی دارد. چرا که هزینه های زندگی با توجه به میزان دستمزد افراد محاسبه می گردد . به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی به غیر از خرید و اجاره ی خانه، در ونکوور کمتر از تورنتو است ولی از طرفی سطح درآمد افراد نیز در تورنتو بیشتر از ونکوور است. پس نمی توان این گونه گفت که چون هزینه ی حمل و نقل در تورنتو بیشتر است پس ونکوور جای بهتری در این زمینه است، بلکه باید دستمزد دریافتی خود را همیشه مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم تصمیم درستی برای انتخاب بین ونکوور یا تورنتو دراین زمینه بگیریم

بازدید کننده : 2168

تماس سریع
021 - 22547821 | 021 - 26373861 | 021 - 26373871
تماس سریع
info@canadastartup.org
دفتر مرکزی تهران
تهران پاسداران بوستان هشتم ساختمان رفاه طبقه سوم واحد 11