اقتصاد در کانادا

صفحه اصلی / وبلاگ

کانادا دارای یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان است که از نظر رده بندی جهانی رتبه دهم در تولید ناخالص داخلی را داراست.
صنایع خدماتی مانند بقیه کشورهای توسعه یافته تاثیر عمده‌ای بر روی اقتصاد کانادا را دارند.
صنعت تولید نیز به نحوی بارز توسعه پیدا کرده به گونه‌ای که در صنایعی مانند هوانوردی و تولید اتومبیل و نرم‌افزار در سطح جهانی جزو برترین هاست. تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۶ در کانادا از معدن و استخراج منابع طبیعی ارزشی در حدود ۳۳ تریلیون دلار به همراه داشته است.
کانادا به عنوان کشوری که نیروگاه های انرژی فراوانی دارد معروف است که علت آن به خاطر وجود منابع طبیعی به نسبت جمعیت کم این کشور است.
در زیر  به خلاصه‌ای از صنایعی که در اقتصاد کانادا دخیل هستند اشاره می شود.
  • صنایع خدماتی
 صنایع خدماتی در کانادا حدود ۷۰ درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می دهند و حدود ۱۲ درصد از جمعیت کانادا مشغول به کار در این قسمت هستند.
دومین رتبه اصلی در این صنعت، خدمات تجاری  که شامل املاک، خدمات مالی و ارتباطات هستند. در چند سال گذشته رشد قابل توجهی در این قسمت از اقتصاد اتفاق افتاده.
خدمات مربوط به سلامتی و تحصیلات دو قسمت بزرگ از بخش های صنعت سرویس دهی و خدماتی کانادا هستند که به طور مستقیم زیر نظر دولت فعالیت می کنند.
گردشگری و توریسم نیز تاثیر بسزایی در رشد صنعت خدماتی دارد که قسمت کازینو مهمترین بخش در توریسم کاناداست که به سرعت در حال رشد است.
  • انرژی
کانادا به عنوان یکی از از سردمداران جهانی تولید انرژی و صادرات آن به نقاط دیگر است‌.
کانادا دارای منابع فراوان نفت خام و گاز است که بیشتر آن در مناطق شمالی کشور مثل آلبرتا و بریتیش کلمبیا وجود دارد.
ماسه های نفتی آتاباسکا  بعد از ونزوئلا و عربستان سعودی مقام سوم را در سطح جهانی دارد. ماسه های نفتی یا ماسه های قیر دار به نوعی منبع نفت غیر متعارف گفته می شود.
برق هیدرو الکتریک نیز یک منبع انرژی متداول و ارزان در کاناداست.
  • تولید و ساخت
صنعت تولید یکی از ستون‌های اساسی اقتصاد در کشورهای توسعه یافته است. صنعت ساخت و تولید حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص ملی را از طریق صادرات به ارزش ۳۵۰ بیلیون دلار در سال به خود اختصاص داده است.
صنعت تولید در کانادا حدود ۷/۱ میلیون فرصت شغلی تمام وقت با حقوق مناسب را در سرتاسر کشور فراهم آورده.
از بزرگترین نقش آفرینان صنعت تولید می توان به تولیدات اتومبیل و صنعت هواپیمایی اشاره کرد که کانادا میزبان بزرگترین و اصلی ترین شعبه های تولیدات اتومبیل آمریکایی و ژاپنی است. 
در حال حاضر کانادا چهارمین کشور صادر کننده اتومبیل در جهان است است که در سال ۲۰۱۶ معادل ۸/۴۸ بیلیون دلار سودآوری داشته است.
  • کشاورزی
کانادا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به خصوص گندم و سایر غلات است. بازارهای آسیا و آمریکا یکی از عمده ترین وارد کنندگان محصولات غلات کاناداست. بخش کشاورزی حمایت قابل توجهی از سمت دولت دریافت می‌کند.
جنگلداری نیز نقش سالم و کمک کننده ای در اقتصاد کانادا ایفا می‌کند. جنگل ها حدود ۴۲ درصد از زمین‌های کانادا را به خود و صنعت جنگلداری اختصاص داده است. در بین صادرکنندگان محصولات جنگلی کانادا رتبه دوم را در جهان دارد.
بخش کشاورزی برای دو درصد از کل جمعیت کانادا شغل و درآمد مناسب فراهم کرده است، گرچه در سال‌های اخیر تمایل به انجام کشت و کار و کشاورزی در بین مردم کاهش پیدا کرده، اما همچنان صنعت کشاورزی یکی از حیاتی ترین فعالیت ها در تولید ناخالص داخلی در کشور است.
  • معدن
معدن داری یکی از صنایع اولیه در کاناداست که از قرن ۱۶ وجود داشته است. دولت کمک مالی زیادی برای کشف و استخراج معادن انجام داده، اما هنوز هم موقعیت های قابل توجهی برای شرکت های خارجی جهت مشارکت در صنعت معدن کانادا وجود دارد.
محصولات معدنی عمده‌ای که در کانادا وجود دارد شامل فلزات با ارزش مثل پلاتینیوم ، طلا و نقره و فلزات پایه ای و اصلی مانند نیکل ،مس، آهن، روی، سرب و الماس وهمچنین مواد معدنی صنعتی مانند پتاس ،سنگ آهک و سنگ گچ است.
کانادا همچنین دارای مقادیر با ارزشی از انرژی های معدنی مثل اورانیوم و زغال سنگ است.
برخلاف قوانین سرسختانه ای که علیه تاثیرات محیطی صنعت‌معدن داری بر روی محیط زیست وجود دارد کانادا همچنان یکی از سردمداران ذخایر معدنی در دنیاست.
  • ماهیگیری
کانادا یکی از بلند ترین خط های ساحلی دنیا را دارد که باعث رشد صنعت ماهیگیری شده است.
بیشتر فعالیت های ماهیگیری در ساحل آتلانتیک از نوناووت تا مرز آمریکا ادامه دارد. همچنین فعالیتهای ماهیگیری قابل‌توجهی در آبهای بریتیش کلمبیا اتفاق می افتد که بستر مناسبی را برای پرورش انواع ماهی و سایر غذاهای دریایی فراهم می کند.
دریاچه های بزرگ یا گریت لیکس( به پنچ دریاچه ای گفته می‌شود که در مرز آمریکا با کانادا قرار گرفته) نیز از نظر ماهیگیری بستر مناسبی را فراهم کرده‌اند.
همه اینها با هم باعث شده که تقریباً بیشتر از ۱۲۰ هزار کانادایی در صنعت ماهیگیری مشغول به کار شوند.
مشارکت مالی صنعت ماهیگیری در اقتصاد کانادا سالانه حدود ۳.۸ بیلیون دلار تخمین زده شده است.

تماس سریع
021 - 22547821 | 021 - 26373861 | 021 - 26373871
تماس سریع
info@canadastartup.org
دفتر مرکزی تهران
تهران پاسداران بوستان هشتم ساختمان رفاه طبقه سوم واحد 11