10 نکته ای که قبل از مهاجرت به کانادا باید بدانید!

صفحه اصلی / وبلاگ

کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود که تنها ۳۵ میلیون نفر جمعیت دارد؛ این تعداد نسبت به این مساحت، جمعیت بسیار کمی است. 
این کشور دارای سیستم تأمین اجتماعی ارزشمندی است که بدین واسطه  حجم زیادی از خدمات آموزشی و پزشکی را برای شهروندان این کشور رایگان می‌کند و یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب این کشور بعنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت همین موضوع است. 
در این مقاله سعی داریم ده نکته اساسی که قبل از مهاجرت به کانادا لازم است بدانید را بررسی کنیم، تا بتوانیم مسیری درست  را برای مهاجران به این کشور مشخص کنیم.

1.شرایط آب و هوایی کانادا 
بطور کل در خصوص آب و هوای کانادا می توان گفت بدلیل پهناور بودن این کشور، آب و هوای کانادا را نمی‌توان برای مثال سرد و خشک و یا گرم و معتدل توصیف کرد. در مناطق شمالی این کشور که نزدیک به قطب است آب و هوای کانادا کاملا سرد بوده و متوسط دمای سال در این مناطق بسیار پایین است (عمدتا زیر صفر)، اما در مناطق جنوبی و چسبیده به مرز آمریکا، آب و هوا با مناطق شمالی این کشور متفاوت بوده و می توان گفت میانگین دمای سالانه در ایالاتی مانند انتاریو و بریتیش کلمبیا تا مرز ۲۰ درجه بالای صفر نیز می‌رسد.
بنابراین اگر قصد زندگی در قسمت های جنوبی استان آنتاریو را ندارید، بهتر است خودتان را برای هوای سرد و برف زیاد آماده کنید. میدانید که کمی مشکل است اگر بخواهیم سرمای 25- در زمستان را توصیف کنیم، اما نگران نباشید ، خوب  است بدانید که اگر با آمادگی و لوازم و لباس مناسب سفر کنید، با مشکل خاصی روبرو نخواهید شد. 

2.تنوع فرهنگ و چند فرهنگی
کانادا تا کنون میزبان چندین و چند نسل از مهاجران بوده است و به همین دلیل فرهنگ ها و عقاید مختلف در دل این کشور جای گرفته اند. بیش از 40 کرسی از پارلمان این کشور متعلق به افرادی است که خارج از کانادا به دنیا آمده‌اند.
مردم زیادی خواهان مهاجرت به کانادا هستند. بیش از 20٪ کانادایی ها در کشوری دیگر متولد شده اند و انتظار می رود این میزان تا سال 2031 به 50٪ برسد. این میزان مهاجرت عجیب است، اما خوشبختانه فضای کافی برای جابجایی وجود دارد. 
تقریباً 200 ملیت در سراسر کشور (و بیش از 250 اصالت قومی) وجود دارد. در هر شهر و روستای این کشور ممکن است با چند زبان، فرهنگ و آئین مختلف روبرو شوید؛ به همین دلیل نیازی نیست که بخواهید عقاید خود را فراموش کنید،  بلکه می توانید با حفظ ارزش‌های خود، با عقاید و فرهنگ های مختلف هم آشنا شوید. در واقع میتوان این کشور را به رنگین کمانی رنگارنگ  تشبیه کرد. 

3.پیدا کردن شغل مناسب در کانادا 
اگر قصد پیدا کردن کار مناسبی در کانادا دارید، باید بدانید که ممکن است فرایند پیدا کردن شغلی مناسب برایتان تا چند ماه طول بکشد؛ بنابراین، بهتر است هزینه لازم برای سپری کردن چند ماه امرار معاش را با خود داشته باشید. البته خوب است بدانید که می‌توانید از طریق کارهای پاره وقت، بخشی از هزینه های خود را جبران کنید. باید توجه داشت پیش از ورود به کانادا، بهتر است رزومه معمول این کشور را برای خود آماده کنید و ارسال  درخواست های شغلی را از ایران شروع کنید.
منابع زیادی در دسترس شما هستند که به کمک آن‌ها می توان جست‌و‌جوی کار در کانادا را پیگیری کرد. از جمله این منابع می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت: 
- مراجعه به سازمان‌های مهاجرتی
- چک کردن  job bank 
- سرویس کانادا
      
4.هزینه زندگی
 مهاجرت به کانادا در سه سال اخیر نزد ایرانیان جزو محبوبترین مقاصد مهاجرتی بوده است. هزینه زندگی در کانادا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، که باید قبل از اقدام مورد ارزیابی قرار گیرد. کانادا از جمله کشورهایی است که نسبت به مساحت خود ٬جمعیت کمی دارد و به دلیل اقتصاد پویا از جمله مقاصد افراد برای کار و تحصیل است.

هزینه‌های زندگی در قسمت‌های مختلف این کشور متفاوت است. تورنتو و ونکوور به خصوص در مناطق مرکزی هزینه زندگی و اجاره‌های بالایی دارند اما در مناطقی مانند مونترآل هزینه زندگی و اجاره خانه ارزان تر است؛ البته دستمزدها هم در این مناطق نسبتاً پایین تر است.
همچنین در رابطه با مالیات این کشور خوب است بدانید که بر اساس وضعیت و شرایط استخدام و شغلتان، در انتهای هر سال مالی، موظف هستید که بخشی از درآمد خود را به دولت برگردانید. مالیات برارزش افزوده هم در استان‌های مختلف متغیر است. برای مثال در ایالت آلبرتا مالیات فروش 5 درصد و در کِبِک حدود 14.975 است. این مالیات بر قیمت کالا اضافه می شود؛ بنابراین، برای کالایی که در تبلیغات 10 دلار معرفی می شود، باید بیش از 10 دلار بپردازید.

5.درمان 
سیستم درمانی کانادا در بسیاری از نقاط جهان معروف است. این سیستم میتواند جذب کننده شما هنگام ورود به کشور مقصدتان باشد. هزینه درمانی در کانادا توسط سیستم‌های مختلف استان‌های این کشور تامین می‌شود و همه کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند می‌توانند از میزان برابری از بیمه درمانی برخودار شوند.در کشور کانادا خدمات بهداشتی و درمانی دارای استاندارد تضمین شده می‌باشد، در هر استان کانادا هر پزشک به صورت جداگانه خدمات بیمه‌ای را ارائه می‌کند و لازم نیست فردی که به مراقبت‌های بهداشتی دسترسی پیدا می‌کند برای صورتحساب و بازپرداخت بیمه درگیر شود. 
 بنابراین، هزینه درمان در این کشور برای بیشتر اقدامات درمانی رایگان است. البته به یاد داشته باشید اگر می خواهید به صورت توریستی وارد کانادا شوید یا ویزای کاری دارید، مشمول بیمه نمی شوید و باید هزینه درمان خود را بپردازید.

6.گواهی نامه رانندگی
ایالت‌های مختلف کانادا قوانین متفاوتی در خصوص قوانین اخذ گواهینامه دارند. به همین دلیل لازم است پیش از مهاجرت به این کشور قوانین رانندگی مربوط به شهر محل اقامت خود را مرور کنید. به یاد داشته باشید که در هنگام سفر به این کشور مدارک لازم رانندگی را همراه با خود داشته باشید.
قوانین دریافت گواهینامه رانندگی کانادا بسته به هر استان و منطقه متفاوت است.
بسته به کشور مبدا، افراد می‌توانند بدون گذراندن هر گونه امتحان رانندگی، گواهینامه خارجی خود را تحویل داده و یک گواهینامه رانندگی در کانادا دریافت کنند. افراد باید زمانی را جهت آشنایی با علائم جاده و قوانین رانندگی در استان جدید اختصاص دهند.
اما امکان دارد، شرایط هر استان چالش‌های متفاوتی را برای فرد به وجود آورد. برای مثال، ممکن است رانندگی در کانادا در فصل زمستان نیازمند آمادگی‌هایی باشد که افراد قبلا آن‌ها را در نظر نمی گرفتند.

7.سیگار کشیدن 
کانادا جزء پنج کشور اول جهان در قیمت بالای سیگار است و هرسال قیمت آن را افزایش میدهد.
در رستوران‌ها، دفاتر، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها و دیگر مناطق عمومی سیگار کشیدن ممنوع است. در مناطق عمومی و مشترک آپارتمان‌ها و دیگر مناطق مسکونی هم شرایط به همین شکل است. پس اگر سیگاری هستید، تنها جایی که می‌توانید در آن سیگار بکشید منزل مسکونی، فضای کاملاً باز و اتومبیل شخصی‌تان است (البته به شرطی که کودک کم سن و سالی با خود نداشته باشید).

8.انعام و پاداش به خدمه و قشر کارگر
در ایران هم مانند بسیاری دیگر از کشورها معمولاً به دادن انعام و پاداش به قشر کارگر توجه زیادی نمی شود. اما در کانادا داستان شکل دیگری دارد؛ بسیاری از کارکنان رستوران‌ها و کسانی که کار خدماتی انجام می‌دهند حقوقی کم تر از 10 دلار در ساعت دارند. این افراد برای گذران زندگی خود نیازمند انعام گرفتن و دادن آن  بین افرادی هستند که در آشپزخانه مشغول به کارند. انعام در کانادا معمولا 15 درصد از کل صورتحساب شماست. اما برای خدمات بسیار خوب هم می توانید تا 20 درصد انعام بپردازید.

9.واژه معذرت می خواهم
باید بدانید مردم کانادا از مودب ترین افراد جهان هستند. ممکن است هر جایی یک فرد کانادایی را ببینید که در حال معذرت خواهی
است. بنابراین از پرکاربردترین لغات در زبان این کشور متاسفم یا ببخشید است.  پس ، به یاد داشته باشید که اگر می خواهید با استقبال گرم مردم و همسایگانتان مواجه شوید باید به مودبانه ترین شکل ممکن رفتار کنید. در حقیقت ، کانادایی‌ها این کلمه را آنقدر استفاده کردند که در سال 2009 منتهی به تصویب "قانون عذرخواهی" در انتاریو شدند.

10.دو زبانه بودن کانادا
یک زبان رسمی برای کانادایی ها وجود ندارد. بطوریکه  زبان انگلیسی و فرانسوی در آنجا وضعیت برابری دارند. اگر فکر می‌کنید این موضوع امری دشوار است ، فقط کافیست تصور کنید در سنگاپور (چهار زبان رسمی) یا هند (شانزده زبان رسمی) بخواهید زندگی کنید. شما در واقع متوجه فرانسوی بودن این کشور نمی‌شوید، مگر اینکه در استان شرقی کبک باشید، جایی که اکثر مردم سعی می‌کنند به زبان فرانسه صحبت کنند. آمار نشان می‌دهد  بیش از 67% از مردم در کانادا به زبان انگلیسی و کمتر از 22% آنان به زبان فرانسوی با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

تماس سریع
021 - 22547821 | 021 - 26373861 | 021 - 26373871
تماس سریع
info@canadastartup.org
دفتر مرکزی تهران
تهران پاسداران بوستان هشتم ساختمان رفاه طبقه سوم واحد 11