انواع شرکت در آلمان و ثبت شرکت و اختراع در آلمان با سام راد

انواع شرکت در آلمان

انواع شرکت در آلمان

فعالیت تجاری در آلمان به دلیل اقتصاد قوی، زیرساخت‌های پیشرفته و موقعیت استراتژیک در اروپا جذاب است. این کشور دارای یک بازار بزرگ داخلی است و دسترسی آسان به بازارهای دیگر اروپایی را فراهم می‌آورد. در آلمان، طیف متنوعی از انواع شرکت در آلمان وجود دارد که بسته به نوع فعالیت، اندازه و ساختار سرمایه‌گذاری تعریف می‌شوند. اگر شما هم از جمله افراد سرمایه گذار یا کارآفرین علاقه مند به آلمان هستید، این مقاله‌ اختصاصی سام راد را از دست ندهید.

رایج‌ترین انواع شرکت در آلمان

آلمان طیف گسترده‌ای از انواع شرکت‌های تجاری را ارائه می‌دهد که سرمایه‌گذاران می‌توانند هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار از میان آن‌ها انتخاب کنند. لازم است در ماه اول راه اندازی در اداره مالیات محل ثبت نام کرده و به شرکت شماره شناسایی مالیاتی داده شود. همه شرکت در آلمان اصول حسابداری را رعایت می‌کنند و باید صورت‌های مالی سالانه را ارائه کنند. سرمایه گذاران می‌توانند انتخاب کنند که با حسابداران آلمانی ما کار کنند تا مطمئن شوند که این اسناد سالانه به درستی تنظیم و ارسال شده است. آنها همچنین می‌توانند برای خدمات حسابداری، پردازش حقوق و دستمزد و پرداخت مالیات با تیم ما تماس بگیرند. در ادامه هر یکی از انواع شرکت‌های تجاری در آلمان را به طور کامل معرفی می‌کنیم:

1.   شرکت با مسئولیت محدود آلمان

The German Limited Liability Company (Gesellschaft mit beschränkter Haftung)

در ادامه انواع شرکت در آلمان قصد داریم شرکت‌های با مسئولیت محدود آلمان را بررسی کنیم. شرکت با مسئولیت محدود پرکاربردترین نوع شرکت در آلمان است. برای تشکیل آن فقط یک موسس لازم است و او می‌تواند سهامدار نیز باشد. ویژگی خاص شرکت با مسئولیت محدود آلمانی این است که نام آن باید به ماهیت تجارت یا نام سهامدار و به دنبال آن GmbH اشاره کند.

سرمایه یک شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل 25000 یورو باشد که 12500 از آن باید در حساب بانکی شرکت در طی مراحل ثبت نام واریز شود. سهام یک شرکت با مسئولیت محدود را نمی‌توان در بورس اوراق بهادار داد و ستد کرد و همچنین گواهینامه ندارند.

روال تأسیس نسبتاً ساده است، زیرا سهامداران شرکت باید سند تشکیل و اساسنامه را امضا کنند. این روش با کمک یک دفتر اسناد رسمی‌در آلمان انجام می‌شود.

یک نوع فرعی از شرکت با مسئولیت محدود، شرکت کوچک با مسئولیت محدود است که در سال 2008 برای افراد یا گروه‌های افراد فعال شد و ویژگی خاصی دارد: فقط به عنوان سرمایه اولیه 1 یورو نیاز دارد. سهامداران باید حداقل یک چهارم از گردش مالی سالانه خود را کنار بگذارند تا زمانی که ارزش سهام آن به 25000 یورو برسد و در نتیجه تبدیل به یک GmbH شود.

ثبت شرکت و تجارت در آلمان و رشد اقتصادی و مهاجرت به آلمان با سام راد

2.   شرکت سهامی‌آلمان

The German Joint Stock Company (Aktiengesellschaft)

برای راه اندازی یک شرکت سهامی‌آلمانی نیاز به سرمایه 50000 یورویی است و باید در ثبت شرکت‌ها ثبت شود. یک شرکت سهامی‌به یک سهامدار نیاز دارد و محدودیتی برای تعداد سهامدارانی که می‌توان منصوب کرد وجود ندارد. همچنین هیچ محدودیت یا الزامی ‌برای تابعیت سهامداران وجود ندارد. هیئت مدیره حق تصمیم گیری در مورد جنبه‌های عملیاتی شرکت و همچنین مدیریت آن را خواهد داشت.

سهام چنین شرکتی را می‌توان در بورس اوراق بهادار عرضه کرد. برای ایجاد یک شرکت سهامی‌آلمانی، سرمایه گذار باید اساسنامه را امضا کند و شرکت تنها پس از تکمیل ثبت نام در ثبت شرکت‌ها فعال می‌شود. یک شرکت در آلمان که در فعالیت‌های تجاری شرکت خواهد کرد، باید برای شماره EORI در آلمان درخواست دهد.

3.  مشارکت محدود در آلمان

The Limited Partnership (Kommanditgesellschaft) in Germany

در بحث انواع شرکت در آلمان حالت به شرکت‌های مشارکت محدود در آلمان می‌رسیم. برای شروع یک مشارکت محدود آلمانی به سرمایه 50000 یورویی نیاز دارید. این سرمایه باید به سهام تقسیم شود. کسب و کار باید در دفتر ثبت تجارت ثبت شود و اساسنامه باید محضری باشد. این نوع شرکت دارای یک شریک تضامنی است که نماینده اصلی و مسئول کامل شرکت است در حالی که شرکای با مسئولیت محدود فقط تا سقف ارزش سهام شرکت مسئول هستند. این نوع شخصیت حقوقی بیشتر برای شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) مناسب است.

وکلای آلمانی ما می‌توانند اطلاعات دقیق تری در مورد این ساختار و همچنین مشاوره شخصی در مورد هر یک از انواع شرکت در آلمان ارائه دهند .آنها می‌توانند بدون توجه به نوع شرکتی که برای ادغام انتخاب می‌کنید، به شما در راه اندازی کسب و کار در آلمان کمک کنند. آنها همچنین می‌توانند در صورت تمایل به ثبت علامت تجاری در آلمان به شما کمک کنند.

4.   شرکت تضامنی عمومی‌در آلمان The General Partnership (Offene Handelsgesellschaft) in Germany

برای شروع یک شرکت تضامنی در آلمان نیازی به سرمایه نیست، زیرا هر‌یک از شرکا دارای مسئولیت نامحدود هستند. یک شرکت تضامنی باید در ثبت تجارت ثبت شود و برای توضیح یا مسئولیت باید مخفف OHG  را در انتهای نام داشته باشد. ساختار شرکت تضامنی باید شامل یک هیئت مدیره و یک نهاد نظارتی باشد. یکی از جنبه‌های مهم در هنگام تشکیل یک شرکت تضامنی در آلمان این است که رویه‌های حسابداری، متفاوت (و ساده تر) نسبت به سایر انواع اشخاص حقوقی است. همچنین برای شروع شرکت تضامنی داشتن حداقل دو شریک الزامی‌است.

5.  مشارکت حقوق مدنی در آلمان Civil Law Partnership in Germany

برای شروع یک شرکت حقوقی مدنی دو شریک با مسئولیت نامحدود لازم است .شراکت قانون مدنی آلمان در صورتی که یک شرکت تجارتی کوچک است باید در اداره تجارت ثبت شود. اگر سود سالانه بیش از 25000 یورو باشد، تبدیل به یک شرکت تجاری بزرگ می‌شود، بنابراین یک مشارکت تجاری عمومی‌ (oHG) محسوب می‌شود و باید در ثبت تجاری ثبت شود .شرکا باید قرارداد مشارکت را امضا کنند. رعایت این مقررات اجباری نیست، اما توصیه می‌شود.

شرکت‌های خارجی می‌توانند شعبه‌های تابعه (شرکت فرعی) یا شعبه باز کنند. تفاوت اصلی این دو شکل تجاری در مسئولیت شرکت مادر در خارج از کشور است. برای شعبه، شرکت خارجی مسئولیت کامل دارد در حالی که شرکت فرعی به عنوان یک GmbH ثبت شده است و به عنوان یک شرکت آلمانی ثبت شده محلی تلقی می‌شود.

6.   مالکیت انحصاری  در آلمان Sole proprietorship (Einzelunternehmen) in Germany

مالکیت انحصاری یک نوع ساختار تجاری رایج در آلمان است. شکلی از کسب و کار است که در آن یک فرد به تنهایی و بدون تشکیل یک شخصیت حقوقی مجزا، یک تجارت را اداره می‌کند.

تاجر انحصاری ساده ترین شکل تجارتی است که می‌توان در کشور آلمان ایجاد کرد و توسط فردی تشکیل می‌شود که می‌خواهد تجارت خود را راه‌اندازی کند. در‌واقع شخص موسس، مدیریت، مسئولیت کامل بدهی‌ها و تعهدات کسب و کار را بر عهده دارد. هیچ الزامات حسابداری یا گزارشگری سختی ندارد و می‌تواند برای مشاغل کوچک استفاده شود.

مالک انحصاری، مالک و مجری واحد تجاری است. هیچ شریک یا سهامداری درگیر نیست. برخلاف برخی دیگر از اشکال کسب و کار در آلمان، حداقل سرمایه مورد نیاز برای ایجاد یک شرکت انفرادی وجود ندارد. با این حال، مالک مسئول تامین مالی کسب و کار و عملیات آن است. اگر کسب و کار بدهی داشته باشد یا با مطالبات قانونی روبرو شود، دارایی‌های شخصی مالک، از جمله خانه و پس انداز آنها، می‌تواند برای پوشش این تعهدات استفاده شود.

صاحبان انحصاری مشمول مالیات بر درآمد، هزینه اضافی همبستگی و مالیات تجارت (به استثنای مشاغل آزاد) هستند. مالیات بر درآمد تصاعدی است و بر اساس درآمد سالانه متفاوت است. همچنین مهم است بدانید که قانون آلمان بین شرکت‌های تجاری کوچک و شرکت‌های تجاری  بزرگ تمایز قائل می‌شود . کسب و کارهای کوچک ممکن است نیازی به ثبت نام در ثبت تجاری نداشته باشند، در حالی که شرکت‌های تجاری بزرگ باید ثبت شوند و ممکن است پسوند “eK” داشته باشند.

همچنین در مورد این نوع ساختار تجاری در آلمان، مشاغل کوچک در اداره تجارت ثبت نام می‌کنند که اداره مالیات را مطلع می‌کند. موسسات بازرگانی قبل از ثبت نام در دفتر تجارت باید از طریق دفتر اسناد رسمی ‌وارد ثبت تجاری شوند. اگر شما یک مالک انحصاری هستید و برای ثبت نام و سایر مسائل به کمک نیاز دارید، وکلای سام راد در آلمان می‌توانند به شما کمک کنند.

ثبت شرکت در آلمان و انواع شرکت در آلمان را با بشناسید. سام راد همراه شماست

7.  شعبه در آلمان Branch offices in Germany

شعبه یک نوع تجارت مناسب در آلمان برای شرکت‌های خارجی است که می‌خواهند در این کشور حضور داشته باشند. هدف، شروع فعالیت‌های تجاری در آلمان و حفظ تماس با شرکای تجاری خارجی است.

دو نوع شعبه در آلمان وجود دارد:

  • شعبه مستقل: این نوع شعبه با درجه استقلال بالاتر از شرکت مرکزی خارجی فعالیت می‌کند.
  • شعبه وابسته: یک شعبه وابسته ارتباط نزدیک تری با دفتر مرکزی خارجی دارد و با استقلال کمتری فعالیت می‌کند.

توجه داشته باشید که این نوع شرکت آلمانی دارای شخصیت حقوقی مستقل یا مجزا نیست. در واقع بخشی از تجارت دفتر مرکزی خارجی محسوب می‌شود. شعبه از مقررات شرکت اصلی پیروی می‌کند و هرگونه بدهی یا مسئولیت شعبه به عهده شرکت خارجی است.

مالیات یک شعبه در آلمان بستگی به این دارد که آیا طبق توافقنامه مالیات مضاعف (DTA) آن شعبه یک مقر دائم در نظر گرفته می‌شود یا خیر . به طور کلی، شعبه‌های مستقل به عنوان موسسات دائمی‌در نظر گرفته می‌شوند و مشمول قوانین مالیاتی آلمان برای شرکت‌ها، از جمله مالیات بر درآمد شرکت‌ها هستند. یک شعبه وابسته فقط تحت شرایط خاصی که در DTA ذکر شده است به عنوان یک مرکز دائمی‌در نظر گرفته می‌شود.

کلام آخر

هر کدام از انواع شرکت در آلمان مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب نوع شرکت باید بر اساس نیازها و شرایط خاص کسب‌وکار انجام شود. تشکیل شرکت در این کشور مشروط به تابعیت نیست. همه سرمایه گذاران خارجی صرف نظر از ملیت یا محل سکونتشان پذیرفته می‌شوند. علاوه بر این، این واقعیت که GmbH  یک ساختار تجاری منعطف است یک مزیت مهم برای کسانی است که تصمیم به افتتاح شرکت‌ در آلمان دارند.

سرمایه گذاران و کارآفرینانی که مایلند در مورد تشکیل شرکت، اشکال مختلف کسب و کار و الزامات خاص هر یک اطلاعات بیشتری کسب کنند، می‌توانند با  متخصصین سام راد جلسه مشاوره حضوری داشته باشند.

1 پاسخ دادن

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

  1. […] آن را به مرکز فرهنگ و تجارت اروپایی تبدیل می‌کند. قطعا ثبت شرکت در آلمان و مهاجرت به آلمان از جمله گزینه‌های عالی پیش روی […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *