پذیرش از اکسپرس اینتری کانادا و مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری (Express Entry) یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی به کانادا است. در این برنامه، افرادی که مهارت‌ها، تجربیات کاری و دیگر شرایط مورد نیاز را دارند، می‌توانند از طریق یک سیستم امتیازدهی به کانادا مهاجرت کنند. اکسپرس اینتری در کنار برنامه استارتاپ ویزای کانادا، تنها مسیرهای مهاجرتی هستند که به طور مستقیم منجر به دریافت اقامت دائم کانادا (PR) ‌می‌شوند. در این مقاله سام راد به طور کامل به همه چیز درباره اکسپرس اینتری پرداخته شده است. اگر از علاقه مندان مهاجرت به کانادا هستید، حتما مقاله را تا انتها مطالعه کرده و شرایط خود را با معیارهای امتیازدهی اکسپرس اینتری مقایسه نمایید.

اکسپرس اینتری چیست و چگونه کار ‌می‌کند؟

اکسپرس اینتری کانادا یک سیستم الکترونیکی برای مدیریت درخواست‌های نیروی کار ماهر از طریق سه برنامه اصلی مهاجرتی اقتصادی است:

 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) Federal Skilled Worker Program
 • کلاس تجربه کانادا (CEC) Canadian Experience Class
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) Federal Skilled Trades Program

داوطلبانی که واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند ‌می‌توانند مشخصات خود را در وب سایت دولت فدرال آپلود کنند. داوطلبان بر اساس معیارهایی مانند سن، تحصیلات، مهارت‌های زبانی و سابقه کاری، امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را دریافت ‌می‌کنند.

تقریباً هر دو هفته یکبار، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) از داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت ‌می‌کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. هدف IRCC رسیدگی به درخواست‌های اقامت دائم از این طریق در مدت کوتاهی (حدود شش ماه) است.

مهاجرت به کانادا با روش اکسپرس اینتری کانادا همراه با سام راد

در واقع اکسپرس اینتری شامل دو مرحله اصلی است: در اولین مرحله اصلی، داوطلبانی که واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند، ابراز علاقه خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا به دولت کانادا نشان ‌می‌دهند. در مرحله مهم دوم، دولت کانادا دوره‌های دعوت (که به عنوان قرعه کشی نیز شناخته ‌می‌شود) برگزار ‌می‌کند که در آن از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز را کسب کرده اند برای مهاجرت به کانادا دعوت ‌می‌کند.

هنگا‌می‌که یک نامزد علاقه مند یک نمایه آنلاین ارسال ‌می‌کند، دولت فدرال تعیین ‌می‌کند که آیا نامزد واجد شرایط برنامه‌ای است که توسط اکسپرس اینتری (Express Entry) مدیریت ‌می‌شود یا خیر. کاندیداهای واجد شرایط در استخر اکسپرس اینتری پذیرفته ‌شده و بر اساس سیستم رتبه بندی جامع (CRS) رتبه بندی ‌می‌شوند. CRS یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که توسط دولت برای ارزیابی و رتبه بندی نامزدها در مجموعه اکسپرس اینتری استفاده ‌می‌شود. امتیاز CRS بر اساس سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی، زمینه فعالیت و عوامل دیگر محاسبه ‌می‌گردد. سپس دولت کانادا کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز را از استخر اکسپرس اینتری انتخاب ‌می‌کند و یک دعوت نامه برای درخواست (ITA or Invitation to Apply) اخذ اقامت دائم به آنها ارائه ‌می‌دهد.

راهنمای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

در اینجا نحوه ارسال مشخصات اکسپرس اینتری و اخذ ویزای اقامت دائم برای مهاجرت به کانادا به صورت گام به گام شرح داده شده است:

مرحله 1: دریابید که آیا واجد شرایط اکسپرس اینتری هستید یا خیر. شما باید معیارهای واجد شرایط بودن حداقل یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری را داشته باشید:

 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)

مرحله 2: در آزمون بین المللی زبان شرکت کرده و مدرک دریافت کنید. در صورت لزوم، یک ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) نیز انجام دهید. ارزیابی اعتبار آموزشی به شما کمک می‌کند تا مدرک تحصیلی‌تان از دید کانادایی‌ها ارزیابی شود. در واقع این ارزیابی نشان می‌دهد که مدرک تحصیلی شما معادل کدام مقطع تحصیلی استاندارد کانادا (دیپلم، لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا) است.

انتخاب از استخر اکسپرس اینتری با روش اکسپرس اینتری کانادا با سام راد

نحوه دریافت ECA برای اکسپرس اینتری

شما باید گواهینامه تحصیلی خود (ECA) را از یکی از نهادهای تعیین شده توسط IRCC دریافت کنید. گزینه‌های شما عبارتند از:

 • خدمات آموزشی جهانی
 • سرویس آموزش تطبیقی – دانشکده مطالعات مداوم دانشگاه تورنتو
 • خدمات بین المللی ارزیابی اعتبار کانادا
 • خدمات ارزیابی صلاحیت‌های بین المللی
 • خدمات ارزیابی اعتبار بین المللی
 • شورای پزشکی کانادا (هیئت حرفه ای برای پزشکان)
 • هیئت آزمون داروسازی کانادا (هیئت حرفه ای برای داروسازان)

مرحله 3: مشخصات خود را در وب سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) بارگذاری کنید. آدرس وب سایت ذکر شده www.canada.ca است.

مرحله 4: منتظر بمانید و ببینید آیا دعوت نامه‌ای (ITA or Invitation to Apply) برای اخذ اقامت دائم از طرف IRCC دریافت ‌می‌کنید یا خیر.

مرحله 5: درخواست تکمیل شده خود برای اقامت دائم (APR) را به IRCC ارسال کنید و هزینه‌های خود را در مهلت تعیین شده پرداخت نمایید. شما باید کلیه مدارک خود از جمله پاسپورت معتبر، گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی خود (ECA)، نتایج معاینه‌ها و آزمایشات پزشکی، گواهی عدم سوپیشینه، نتایج آزمون زبان، گواهی تمکن مالی خود را به عنوان بخشی از این مرحله بارگذاری کنید.

در صورت برخورداری از نامزدی استانی یا پیشنهاد شغلی کتبی از یک کارفرما در کانادا، مدارک مربوطه را به طور کامل ارسال کنید. در انتهای بارگذاری، IRCC یک تأییدیه دریافتAOR  (Acknowledgement of Receipt) در اختیار شما قرار ‌می‌دهد.

مرحله 6: زمانی که IRCC از شما درخواست کرد، بیومتریک خود را ارسال کنید.

مرحله 7: منتظر بمانید تا IRCC درباره APR(Application for Permanent Residence) شما تصمیم نهایی را بگیرد. هدف IRCC این است که درخواست‌ها را ظرف مدت 6 ماه نهایی کند. پس از تایید درخواست شما، تاییدیه اقامت دائم (COPR) و ویزای اقامت دائم (اگر از کشوری هستید که نیاز به ویزا دارد مانند ایران) دریافت خواهید کرد تا بتوانید به کانادا سفر کنید و پرونده خود را تکمیل کنید.

تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR)، یک سند رسمی ‌است که به افرادی که برای مهاجرت به کانادا موفق شده‌اند و وضعیت اقامت دائم در این کشور را دریافت کرده‌اند، اعطا می‌شود. این سند تایید می‌کند که درخواست شما برای مهاجرت به کانادا پذیرفته شده است و شما مجوز قانونی برای ورود و اقامت دائم در کانادا دارید.

مدت زمان فرآیند و اعتبار نمایه اکسپرس اینتری

نمایه اکسپرس اینتری شما ‌می‌تواند تا یک سال معتبر باشد. داوطلبانی که ITA دریافت ‌می‌کنند ‌می‌توانند از دولت کانادا انتظار داشته باشند که درخواست اقامت دائم آنها را ظرف شش ماه بررسی کند. هنگا‌می‌ که درخواست اقامت دائم به طور کامل دریافت ‌می‌شود، اندازه گیری زمان رسیدگی یا پردازش آغاز شده و زمانی که تصمیم نهایی در مورد درخواست گرفته شود، به پایان ‌می‌رسد.

تا زمانی که نمایه شما واجد شرایط تشخیص داده شد، ‌می‌توانید آن را پس از ارسال به روزرسانی کنید. همچنین اگر داوطلبی ظرف یک سال پس از ایجاد نمایه ی اکسپرس اینتری خود ITA دریافت نکند، در صورتی که هنوز واجد شرایط هست، ‌می‌تواند به سادگی نمایه خود را دوباره ارسال کند. البته ابتدا باید منتظر بماند تا نمایه منقضی شود و سپس یک پروفایل جدید در وب سایت IRCC ارسال کند. پیشنهاد ‌می‌کند که از نمایه منقضی شده خود اسکرین شات بگیرید تا ارسال مجدد اطلاعاتتان برای شما آسان شود.

مهاجرت به کانادا با روش اکسپرس اینتری روشی ایمن و عالی برای مهاجرت به کانادا

هزینه‌های مربوط به اکسپرس اینتری

ارسال نمایه اکسپرس اینتری به مجموعه دولتی کانادا رایگان است. با این حال، کاندیداها قبل از ارسال نمایه اکسپرس اینتری، هزینه‌هایی را متحمل ‌می‌شوند.

 هزینه‌های احتمالی قبل از ارسال نمایه اکسپرس اینتری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه توسط یک سازمان تست زبان که توسط دولت کانادا تایید شده است. مانند آزمون آیلتس.
 • ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA).
 • هزینه ترجمه مدارک به زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 • استفاده از مشاوره و کمک متخصص مهاجرت (به عنوان مثال، یک شرکت حقوقی مهاجرتی مانند سام راد)

هزینه‌های دولتی و سایر هزینه‌های پس از دریافت ITA شامل موارد زیر است:

 • هزینه‌های دولت کانادا برای رسیدگی به درخواست‌های اقامت دائم
 • آزمایشات و معاینات پزشکی
 • بررسی سوابق قضایی توسط پلیس
 • هزینه‌های بیومتریک

مزایا و معایب اکسپرس اینتری

با بررسی همه چیز درباره اکسپرس اینتری متوجه ‌می‌شویم که این برنامه نقاط قوت و محدودیت‌های مختلفی دارد، اما مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است.

کانادا اکسپرس اینتری را در سال 2015 راه اندازی کرد تا نحوه پردازش درخواست‌های نیروی کار ماهر را بهبود بخشد و تجربه بهتری را برای متقاضیان مهاجرت فراهم کند. قبل از اکسپرس اینتری، کانادا یک سیستم برنامه کاربردی با خدمات اولیه را اجرا ‌می‌کرد. مشکل مدل قدیمی این بود که تعداد درخواست‌های ارسالی بسیار بیشتر از ظرفیت نیروی ماهر مورد نیاز در هر سال است.

در نتیجه، نامزدهای موفق اغلب باید چندین سال منتظر ‌می‌ماندند تا IRCC به آنها ویزای اقامت دائم ارائه دهد. در واقع اداره مهاجرت کانادا سیستم اکسپرس اینتری را معرفی کرد تا بتواند ویزای اقامت دائم را برای داوطلبان موفق به مراتب سریعتر صادر کند. اکنون این کشور ‌می‌تواند در مدت 6 ماه برای متقاضیان موفق ویزا صادر کند، در حالی که در سیستم قبلی این مدت 6 سال بود.

علاوه بر سریعتر بودن، اکسپرس اینتری برای متقاضیان مهاجر مفیدتر است، زیرا سیستم رتبه بندی جامع (CRS)  بر اساس یافته‌های تحقیقات دولت کانادا و تعیین ویژگی‌های مهاجران برای موفقیت در کانادا و یافتن مشاغل خوب است. مهاجرانی که جوان و میانسال هستند، دارای تحصیلات بالا، تجربه کاری حرفه‌ای و مهارت زبان انگلیسی و/یا فرانسوی بالایی هستند در بازار کار کانادا بسیار موفق ‌می‌شوند. تحقیقات IRCC از سال 2015 نشان ‌می‌دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در سطح بسیار بالایی در بازار کار عمل ‌می‌کنند. مهاجران اکسپرس اینتری ‌می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که در موقعیتی قوی قرار خواهند گرفت تا در نهایت به یک شغل حرفه‌ای در کانادا مشغول شوند.

بزرگترین محدودیت اکسپرس اینتری این است که به متقاضیان مهاجرت اطمینان نمی‌دهد که دعوتنامه‌ای برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهند کرد. طبق سیستم قبلی، انتظار می‌رفت که داوطلبان تا زمانی که تمام معیارهای واجد شرایط بودن و پذیرش را داشته باشند، ویزای اقامت دائم را دریافت کنند. اما تحت اکسپرس اینتری، تنها داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند، فرصت دریافت ویزای اقامت دائم را خواهند داشت و این یعنی قرار گرفتن در یک رقابت.

با این حال، از جنبه مثبت، قرعه کشی‌های Express Entry به طور منظم رخ ‌می‌دهد، این مساله فرصت‌های زیادی را برای دریافت دعوت نامه اقامت دائم به شما ‌می‌دهد. همیشه می‌توانید از طریق راه‌هایی مانند دریافت پیشنهاد شغلی کانادایی، نامزدی استانی، تحصیل در کانادا، کسب تجربه کاری حرفه‌ای و بهبود نمره آزمون زبان انگلیسی و/یا فرانسه خود، نمره CRS خود را افزایش دهید. تا شانس دریافت ویزای اقامت دائم کانادا را بالا ببرید.

آیا من واجد شرایط اکسپرس اینتری هستم؟

برای واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری، نامزدها باید حداقل یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال را رعایت کنند:

برنامه کارگران ماهر فدرال  FSWP

این برنامه مسیر اصلی مهاجرت اقتصادی کانادا است. حداقل الزامات آن شامل:

 • حداقل یک سال تجربه کار مستمر تمام وقت یا معادل با حقوق در 10 سال گذشته در یک شغل ماهر تحت طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) TEER رده 0، 1، 2 یا 3
 • توانایی زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل CLB 7 در هر چهار مهارت اصلی یعنی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن
 • برای داوطلبانی که در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اند، یک مدرک تحصیلی معتبر و یک گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA)

علاوه بر رعایت حداقل شرایط کاری، توانایی زبان و تحصیلات، داوطلبان FSWP باید حداقل 67 امتیاز را نیز در جدول امتیازات آن کسب کنند.

کلاس تجربه کانادایی  CEC

این برنامه به دانشجویان بین المللی و کارگران خارجی که تجربه کانادایی دارند، فرصت دریافت اقامت دائم را ارائه ‌می‌دهد.

 • داوطلبان باید حداقل یک سال تجربه کار ماهر، حرفه‌ای یا فنی در کانادا را در مدت 3 سال از تاریخ درخواست کسب کرده باشند.
 • همچنین معیارهای مهارت زبان را داشته باشند. اگر دارای رده NOC TEER 0 یا 1 هستند، حداقل به CLB 7، و اگر دسته NOC TEER 2 یا 3 هستند، حداقل به CLB 5 در هر چهار توانایی زبان نیاز دارند.

برنامه تجارت ماهر فدرال  FSTP

این برنامه برای کاندیداهایی که ‌می‌خواهند بر اساس واجد شرایط بودن برای یک تجارت ماهر مقیم دائم شوند، در دسترس است. معیارهای واجد شرایط بودن شامل:

 • داشتن حداقل 2 سال سابقه کار تمام وقت در یک حرفه ماهر در دوره 5 ساله ارسال درخواست
 • نیازهای شغلی حرفه ماهر را برآورده کند.
 • داشتن یک پیشنهاد شغلی تمام وقت در کانادا برای مدت حداقل یک سال یا داشتن گواهی صلاحیت در حرفه ای که توسط یک مقام رسمی ‌کانادا ارائه شده است.
 • معیارهای مهارت زبان را رعایت کند. یعنی کسب حداقل CLB 5 برای صحبت کردن و گوش دادن و حداقل CLB 4 برای خواندن و نوشتن.

اکسپرس اینتری و پیشنهاد شغلی

برای موفقیت در اکسپرس اینتری الزا‌می ‌به دریافت پیشنهاد شغلی نیست. به بیان دیگر، دریافت پیشنهاد شغلی تضمین کننده موفقیت شما نیست، اما به افزایش امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) شما کمک شایانی ‌می‌کند. در صورت دریافت پیشنهاد کاری که واجد شرایط اکسپرس اینتری است، ‌می‌توانید 50 تا 200 امتیاز CRS اضافی دریافت کنید. همچنین در صورت دریافت پیشنهاد شغلی واجد شرایط، شما نیازی به اثبات تمکن مالی نخواهید داشت.

IRCC  بیان ‌می‌کند که یک پیشنهاد شغلی معتبر تحت اکسپرس اینتری معمولاً دارای معیارهای زیر است:

 • کار تمام وقت است و فصلی نیست.
 • حداقل برای مدت یک سال است.
 • یک شغل ماهر است که در رده بندی TEER 0، 1، 2 یا 3 در طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) قرار ‌می‌گیرد.
 • جدید است (مثلاً در یک سال گذشته).
 • از طرف سفارت، کنسولگری یا کمیسیون عالی نباشد.
 • پیشنهاد شغلی باید مکتوب شده و مواردی مانند وظایف، حقوق و شرایط شغلی شما (مثلاً ساعات کار شما) مشخص شده باشد.

پیشنهادات شغلی اغلب باید توسط LMIA: Labour Market Impact Assessment کانادا پشتیبانی شود. البته مشاغلی نیز وجود دارند که از الزامات LMIA معاف هستند. اگر LMIA مورد نیاز است، کارفرمای شما باید با ارسال درخواست به نهاد دولتی ESDC کانادا برای آن درخواست دهد.

 راه‌های افزایش امتیاز اکسپرس اینتری

با بررسی همه چیز درباره ی اکسپرس اینتری، راه‌های بهبود امتیاز سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری را ‌می‌توان اینگونه فهرست کرد:

 • اطمینان حاصل کنید که تمام امتیازهای CRS را که واجد شرایط آنها هستید، درخواست ‌می‌کنید.
 • تحصیل و کار در کانادا را در رزومه خود بگنجانید.
 • نمره آزمون زبان خود را بهبود بخشید. زبان جزء اصلی CRS است. از این رو یکی از راه‌های اصلی برای بهبود امتیاز اکسپرس اینتری CRS، کسب بالاترین امتیاز ممکن در آزمون انگلیسی یا فرانسه است.
 • پیشنهاد کاری که تحت اکسپرس اینتری معتبر است، دریافت نمایید. با این کار ‌می‌توانید 50 تا 200 امتیاز CRS اضافی دریافت کنید.
 • تحصیلات و تجربه کاری بیشتری کسب کنید.
 • بهترین راه برای افزایش امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) کسب نامزدی استانی است. برای انجام این کار، ‌می‌توانید مستقیماً از طریق یک جریان PNP که با Express Entry تراز شده است، اقدام کنید. شما همچنین ‌می‌توانید وارد استخر اکسپرس اینتری شوید تا یک استان به طور بالقوه از شما دعوت کند از طریق PNP خود درخواست دهید. دریافت نامزدی استانی 600 امتیاز CRS اضافی را برای شما فراهم ‌می‌کند که تضمین ‌می‌کند دعوتنامه‌ای برای درخواست اقامت دائم از IRCC دریافت خواهید کرد..

تفاوت بین Express Entry و PNP

در کانادا، دولت فدرال و استان‌ها و مناطق ‌می‌توانند برنامه‌های مهاجرتی خود را اجرا کنند. با این حال، دولت فدرال تصمیم نهایی را در مورد اینکه آیا یک نامزد ‌می‌تواند اقامت دائم دریافت کند یا خیر، ‌می‌گیرد. اکسپرس اینتری سه مورد از برنامه‌های متعدد مهاجرت اقتصادی را که توسط دولت فدرال اداره ‌می‌شود، مدیریت ‌می‌کند.

برنامه نامزد استانی (PNP) به استان‌ها و مناطق اجازه ‌می‌دهد تا به دولت فدرال پیام دهند که یک نامزد مهاجرتی نیازهای اقتصادی منطقه خود را برآورده ‌می‌کند. این نامزدها یک نامزدی استانی دریافت ‌می‌کنند که ‌می‌توانند از آن برای حمایت از درخواست اقامت دائم خود که به دولت فدرال ارسال شده است، استفاده کنند.

نامزدی استانی به تنهایی با ارزش‌ترین فاکتور تحت CRS اکسپرس اینتری است و منجر به دریافت ۶۰۰ امتیاز اضافی برای یک کاندیدای اکسپرس اینتری می‌شود و اساساً تضمین می‌کند که ITA دریافت می‌کند.

آیا خانواده من ‌می‌توانند تحت اکسپرس اینتری با من بیایند؟

بله، تحت برنامه اکسپرس اینتری، همسر و فرزندان تحت تکفلتان نیز ‌می‌توانند همراه شما به کانادا بیایند. همچنین اعضای خانواده همراه شما نیز اقامت دائم دریافت خواهند کرد.

منظور از فرزندان تحت تکفل دو گروه زیر است:

 • زیر 22 سال سن داشته باشد و مجرد باشد.
 • 22 سال یا بیشتر است اما به دلیل شرایط جسمی‌یا روانی به حمایت مالی والدین خود متکی باشد.

کلام آخر

یک تیم مهاجرتی با تجربه، حرفه ای و قابل اعتماد همچون سام راد، ‌می‌تواند شانس موفقیت شما در اکسپرس اینتری را با هزینه قانونی کم به حداکثر رسانده و اطمینان حاصل کند که شما مرتکب اشتباه نمی‌شوید. ما می‌توانیم همه چیز درباره ی اکسپرس اینتری به خصوص راهنمایی‌هایی در مورد نحوه کسب حداکثر امتیاز در سیستم رتبه‌بندی جامع را به شما ارائه دهیم. شما را در تمام فرآیند اکسپرس اینتری، از ارسال نمایه‌تان تا آماده‌سازی درخواست اقامت دائم پس از دریافت دعوتنامه برای درخواست (ITA)، همراهی خواهیم کرد.

4 پاسخ

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

 1. […] به اضافه شدن چشمگیر 600 امتیاز به سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری (CRS) می‌شود که عملاً دعوت به درخواست برای اخذ اقامت […]

 2. […] کشی PNP صادر می‌شود. در واقع این فرآیند شبیه به ویزای اکسپرس اینتری کانادا است که در سطح فدرال انجام […]

 3. […] استفاده‌ ‌می‌شود. دانستن این اطلاعات برای ویزای اکسپرس اینتری کانادا نیز بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *