تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی در کانادا با سام راد

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

شما با تحصیل در کانادا، روی آینده خود سرمایه گذاری می‌کنید. مدارک دانشگاهی و کالج کانادا در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده‌است. میزان شهریه در این کشور انگلیسی و فرانسوی زبان یکی از مناسب‍‎ترین هزینه‌ها است. به علاوه، این امکان وجود دارد که پس از فارغ التحصیلی بتوانید در کانادا کار پیدا کرده و در آنجا بمانید. از این رو هر ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنند. اگر شما هم برای آینده بهتر خود یا فرزندانتان به دنبال ادامه تحصیل در کانادا هستید، حتما این مقاله ی سام راد را به طور کامل مطالعه نمایید.

حقایقی در مورد آموزش عالی در کانادا

 • بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، کانادا به عنوان یکی از سه کشور برتر در هزینه سرانه برای آموزش عمومی ‌پس از متوسطه فهرست شده‌است.
 • در کانادا، بالاترین جمعیت دانشجویان بین المللی را دانشجویانی از هند و پس از آن چین تشکیل می‌دهند.
 • طبق نظرسنجی CBIE (کانادا)، 96٪ از دانشجویان بین المللی کانادا را برای ادامه تحصیل توصیه می‌کنند.
 • این کشور 6 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش می‌کند که این رقم بالاتر از میانگین هزینه در میان سایر کشورهای OECD
 • کانادا یکی از تحصیلکرده‌ترین کشورها در جهان است.
 • بیش از 70 درصد دانشگاه‌ها برای تقویت گفتگو با جوامع و سازمان‌های بومی‌ مشارکت دارند.
 • دانشگاه‌ها سالانه 1.2 میلیارد دلار برای بخش غیرانتفاعی تحقیقات انجام می‌دهند که از سال 2000 این رقم تقریباً سه برابر شده‌است.

دلایل ادامه تحصیل در کانادا

در اینجا مهمترین دلایلی که نشان می‌دهد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین المللی است، ذکر شده اند:

 1. دانشگاه‌های کانادا در رتبه بندی‌های معتبر جهانی فهرست شده اند و 11 دانشگاه کانادایی در بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه‌های برتر کانادا به دلیل کیفیت بالای تدریس، تحقیق و برتری علمی‌ شناخته شده اند.
 2. بسیاری از دانشجویان بین المللی، کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند زیرا سیستم آموزش عالی این کشور برنامه‌های علمی‌عالی با تمرکز قوی بر یادگیری عملی، تجربه عملی و فرصت‌های تحقیقاتی ارائه می‌دهد.
 3. این کشور دارای کمترین هزینه تحصیل در بین کشورهای انگلیسی زبان است. مطمئناً، تحصیل در یکی از مراکز بزرگ دانشجویی برای شما هزینه بیشتری خواهد داشت، اما در برخی مناطق دیگر برنامه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه ای خواهید یافت.
 4. دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های مختلف دانشگاهی از جمله فناوری و مهندسی، علوم طبیعی، تجارت و اقتصاد، علوم اجتماعی و علوم انسانی سرآمد هستند.
 5. کانادا سنت قابل توجهی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و مراقبت‌های بهداشتی دارد. اما آنچه دانشگاه‌های آن را از دانشگاه‌های دیگر کشورها متمایز می‌کند، تمرکز آنها بر مطالعات بین‌رشته‌ای و برنامه‌های منحصربه‌فرد مانند مطالعات بومی، علوم محیطی و غیره است. دانشگاه‌های کانادا به دلیل برتری تحقیقاتی خود در این زمینه‌ها و همچنین در زمینه‌هایی مانند علوم زیست محیطی، پایداری و انرژی‌های تجدیدپذیر مشهور هستند.
 6. کانادا کشوری متنوع با جامعه‌ای چند‌فرهنگی است که فرهنگ‌ها، سنت‌ها و زبان‌های گوناگون را گرامی ‌می‌دارد. این ویژگی یک محیط یادگیری پویا و فراگیر را برای دانشجویان بین المللی ایجاد می‌کند.
 7. اگر می‌خواهید از زندگی شهری و شب‌زنده داری لذت ببرید، تورنتو، ونکوور و مونترال باید در صدر فهرست شما باشند. اینها بزرگترین مراکز دانشجویی کشور هستند و دارای یک صحنه‌ی فرهنگی پر جنب و جوش هستند، با تعداد زیادی موزه، گالری، تئاتر، و مکان‌های موسیقی برای گذراندن وقت. رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و کلوپ‌های شبانه بی شماری نیز وجود دارند.

تحصیل در کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های کانادا فرصتی برای مهاجرت به کاناداست. با سام راد همراه باشید

چگونگی انتخاب دانشگاه در کانادا

کانادا خانه برخی از برترین دانشگاه‌های جهان است که به دانشجویان آموزش عالی و طیف متنوعی از برنامه‌های دانشگاهی ارائه می‌دهند. هر استان و منطقه ای در کانادا تایید می‌کند که کدام دانشگاه‌ها می‌توانند دانشجویان بین المللی را ثبت نام کنند. این دانشگاه‌ها مؤسسات آموزشی تعیین شده (DLI) نامیده می‌شوند.

وقتی می‌پرسید چگونه بهترین دانشگاه را در کانادا انتخاب کنید، بدانید که بیش از 200 دانشگاه دولتی و خصوصی و به همین تعداد کالج و مؤسسه دولتی کانادایی وجود دارد. شایان ذکر است که دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کانادا دقیقاً یکسان نیستند. هر چند که تفاوت‌های بین آنها در دهه‌های گذشته بسیار کم شده‌است. به عنوان مثال، کالج‌ها به طور سنتی مدارک لیسانس را در رشته‌های کاربردی ارائه می‌دهند. در کنار پلی‌تکنیک‌ها و مؤسسات، کالج‌ها معمولاً بر برنامه‌های کوتاه‌تر، عملی‌تر، با هدف فنی یا شغلی تمرکز می‌کنند. طول مدت دوره‌های تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به صورت زیر است:

 • دوره لیسانس (تمام وقت) : 3-4 سال
 • دوره کاردانی یا فوق دیپلم : 1-2 سال
 • دوره فوق لیسانس : 1 تا 2 سال
 • دکترا(PHD) : چهار تا هفت سال

برای انتخاب دانشگاه مناسب در کانادا بهتر است با بهترین دانشگاه‌های کانادایی، برترین مراکز دانشجویی در کانادا و هزینه‌های تحصیل در این کشور آشنا شوید.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا فرصتی عالی برای مهاجرت به کانادا و بهترین دانشگاه های جهان است. سام راد همراه شماست

بهترین دانشگاه‌های کانادایی

همانطور که پیشتر گفتیم، کانادا دارای برخی از دانشگاه‌های برتر جهان است که به دلیل برتری در تحقیقات، نوآوری و سختگیری‌های آکادمیک مشهور هستند. در اینجا لیستی از 5 دانشگاه برتر کانادایی آورده شده‌است:

 • دانشگاه تورنتو یکی از برترین موسسات پژوهش فشرده در جهان و مرکز برتر کانادا برای آموزش، تحقیق و توسعه دانش است.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، یکی از بین المللی ترین دانشگاه‌های آمریکای شمالی، همواره به عنوان یکی از 20 دانشگاه برتر دولتی در سراسر جهان تحسین شده‌است.
 • دانشگاه مک گیل یکی از کالج‌های سطح بالا در کانادا است که به خاطر جامعه دانشجویان بین المللی متنوع، موسسات و مراکز تحقیقاتی و تاریخ غنی خود مشهور است.
 • دانشگاه مک مستر یک موسسه عمومی‌در شهر پر‌جنب‌و‌جوش همیلتون، نزدیک به دریاچه انتاریو است که به دلیل نوآوری در یادگیری و کشف مشهور است.
 • دانشگاه مونترال یکی از بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که در مکانی استثنایی با ترکیبی از طبیعت و ساختمان‌های مدرن واقع شده‌است.

برترین مراکز دانشجویی در کانادا

سه شهر تورنتو، مونترال و ونکوور به عنوان محبوب‌ترین مراکز دانشجویی در کانادا شناخته شده اند. همچنین آنها مطابق رده‌بندی QS در لیست 20 شهر برتر دانشجویی دنیا قرار دارند.

 تورنتو بزرگترین شهر کانادا و خانه برخی از دانشگاه‌های برتر این کشور از جمله دانشگاه تورنتو، دانشگاه رایرسون و دانشگاه یورک است. این شهر به خاطر فرهنگ متنوع و زندگی شهری شلوغش شناخته شده‌است.

 ونکوور در سواحل غربی کانادا واقع شده‌است و به خاطر زیبایی طبیعی خیره‌کننده‌اش شناخته شده‌است. این شهر محل دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه سیمون فریزر و دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار است.

 مونترال شهری دو زبانه است که در آن به دو زبان فرانسوی و انگلیسی صحبت می‌شود. دانشگاه مک گیل، دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه مونترال در آن قرار دارند. این شهر همچنین به خاطر صحنه‌های هنری و فرهنگی پر جنب و جوشش معروف است.

 اتاوا پایتخت کانادا و محل قرارگیری دانشگاه اتاوا و دانشگاه کارلتون است. این شهر یک مکان  عالی برای دانشجویانی است که به سیاست و نزدیکی به دولت علاقه مند هستند.

تحصیل در دانشگاه های کانادا و تحصیل در مدارس کانادا با سام راد

هزینه‌های تحصیل در کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. برخی از استان‌ها گران‌تر از سایر استان‌ها هستند. هزینه‌ها به نوع برنامه یا دانشگاهی که انتخاب می‌کنید نیز بستگی خواهد داشت. هزینه‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی بیشتر از شهریه‌هایی است که دانشجویان داخلی می‌پردازند. همچنین، برنامه‌های کارشناسی(لیسانس) می‌تواند دو یا سه برابر گران‌تر از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی باشد.

اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید که به دنبال تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا هستید، به طور متوسط سالانه 36000 دلار کانادا پرداخت خواهید کرد. از جمله گران ترین آنها می‌توان به مدارک دامپزشکی، دندانپزشکی و پزشکی(تا 68000 دلار کانادا) اشاره کرد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی علاقه مند به برنامه‌های کارشناسی ارشد کانادا به طور متوسط با 21000 هزینه سالانه CAN مواجه خواهند شد. هزینه‌های تحصیل برای برنامه‌های MBA (کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی) از بالاترین‌ها(تا 76000 دلار کانادا) است.

ارزان‌ترین هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین المللی را در مناطق نیوفاندلند و لابرادور خواهید یافت، جایی که برنامه‌های کارشناسی به طور متوسط حدود 16000 CAN هزینه دارند، در‌حالی‌که برنامه‌های کارشناسی ارشد 5000 CAD هزینه دارند.

دانشجویان بین المللی در کانادا واجد شرایط معافیت از شهریه نیستند، با این حال برخی از دانشگاه‌ها ممکن است بر اساس اثبات نیاز مالی یا شایستگی تحصیلی، کسر یا تخفیف‌های جزئی به شما ارائه دهند.

تحصیل در کانادا به صورت رایگان

دانشجویان بین المللی امکان تحصیل رایگان در کانادا را ندارند. آنها معمولاً نسبت به دانشجویان داخلی شهریه بیشتری می‌پردازند. البته، گزینه درخواست برای بورسیه تحصیلی یا سایر انواع کمک‌های مالی وجود دارد که در نهایت می‌تواند هزینه‌های تحصیل شما را به طور کامل یا جزئی پوشش دهد. چنین کمک مالی بلیط «تحصیل رایگان در کانادا» شما خواهد بود.

کلام آخر

دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دلیل تنوع، سیستم آموزشی معتبر، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌ها و رشته‌های متعدد و شهرهای بین‌المللی به کانادا کشیده می شوند. بعلاوه، تقریباً همه‌ی دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، این امر فرصت تمرین برای افراد غیر‌بومی که می‌خواهند مهارت‌های زبانی خود را کامل کنند، اعطا می‌کند. از این رو تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یک گزینه عالی برای بسیاری از افراد به‌خصوص ایرانیان است. متخصصین سام راد با سالها تجربه در زمینه مهاجرت به کانادا می‌توانند مسیر تحصیل و مهاجرت به این کشور را برای شما هموار نمایند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *