اسکیل ورکر کانادا و فرصت کار و زندگی در کانادا با سام راد

اسکیل ورکر کانادا

اسکیل ورکر کانادا

از سال 1967، برنامه اسکیل ورکر کانادا  Federal Skilled Worker Program(FSWP) اصلی‌ترین روشی بوده است که کانادا به وسیله آن از استعدادهای سراسر جهان استقبال کرده است. امروزه این برنامه یکی از سه برنامه مهاجرتی است که توسط سیستم اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می‌شود و مزایای خوبی را به همراه دارد. در این مقاله با کلیه معیارهای لازم برای اقدام از این روش آشنا خواهید شد. اگر شما هم از علاقه مندان این برنامه مهاجرتی کانادا هستید، حتما این مقاله سام راد را تا پایان مطالعه نمایید.

تاریخچه برنامه اسکیل ورکر

برنامه اسکیل ورکر کانادا (FSWP) اولین برنامه برای ارزیابی عینی داوطلب‌های مهاجرتی در جهان است. تا قبل از آن، بر اساس صلاحدید افسران مهاجرت ارزیابی صورت می‌گرفت. به این صورت که افسر مهاجرتی بر اساس اطلاعات و رزومه‌ای که در دست داشت، قضاوت می‌کرد که آیا این داوطلب می‌تواند در بازار کار کانادا ادغام شود یا خیر. دولت کانادا متوجه شد که این رویکرد قدیمی مشکل ساز است و بنابراین اولین سیستم امتیازدهی جهانی را برای انتخاب مهاجران معرفی کرد. سیستمی که از معیارهای عینی یکسان برای ارزیابی همه کاندیداها استفاده می‌کند. معیارهایی همچون سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری، شغل و سایر عوامل.

اسکیل ورکر کانادا و برنامه مهاجرت کاری به کانادا با سام راد

مزایای برنامه اسکیل ورکر (FSWP)

برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر (FSWP) یکی از سه زیرمجموعه برنامه اکسپرس انتری کانادا است و از این طریق مدیریت می‌شود. دولت کانادا قصد دارد که تحت برنامه اکسپرس اینتری،  تا سال 2024 پذیرای بیش از  110000 مهاجر باشد. اکثر داوطلبان موفق اکسپرس انتری از طریق اسکیل ورکر یا  FSWP به کانادا مهاجرت می‌کنند. همچنان تحقیقات انجام شده توسط دولت کانادا نشان می دهد که اغلب مهاجران برنامه اسکیل ورکر(FSWP) در کانادا مشاغل موفق و رضایت بخشی دارند.

علاوه بر این، پیگیری مسیر مهاجرت از طریق این برنامه نتیجه بخش‌تر است زیرا می‌توانید در مدت شش ماه اقامت دائم خود را دریافت کنید. این مدت زمان در مقایسه با زمان پردازش سایر برنامه های مهاجرتی بسیار مناسب است.

خلاصه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر(FSWP)

کانادا از سیستم اکسپرس اینتری برای مدیریت سه برنامه، از جمله نیروی ماهر (FSWP) استفاده می‌کند. اگر قبلاً در کانادا زندگی نکرده‌اید و نیروی ماهر هستید، اسکیل ورکر (FSWP) بهترین گزینه اکسپرس اینتری برای شما خواهد بود. ابتدا، باید ببینید که مطابق معیارهای برنامه اسکیل ورکر (FSWP) واجد شرایط هستید یا خیر. سپس، یک نمایه اکسپرس اینتری ارسال می‌کنید.

بر اساس عواملی مانند سن، تحصیلات، مهارت های زبانی و تجربه کاری، امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS)  را دریافت خواهید کرد .معمولاً هر دو هفته یکبار، دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس انتری برگزار می‌کند و از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می‌کند تا برای دریافت اقامت دائم (PR) خود درخواست دهند. پس از ارسال درخواست تکمیل شده خود، می‌توانید انتظار داشته باشید که اقامت دائم  (PR)خود را ظرف شش تا هشت ماه دریافت کرده و سپس به کانادا مهاجرت کنید.

برنامه استانی و فدرال اسکیل ورکر کانادا را با ما بشناسید. سام راد همراه مهاجرتی شما

راهنمای گام به گام مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر(FSWP)

مرحله اول: بررسی معیارها

در ابتدا بررسی کنید که آیا معیارهای مورد نیاز برای برنامه اسکیل ورکر کانادا (FSWP) را دارید یا خیر. در این برنامه هر یک از معیارهای تحصیلات، توانایی های زبانی، تجربه کاری، سن، استخدام ترتیب داده شده (برخورداری از جاب آفر تایید شده از یک کارفرمای کانادایی) و تطبیق پذیری امتیازی را به خود اختصاص داده اند. در جدول زیر هریک از معیارها به همراه امتیاز تخصیص داده شده، آمده است:

معیارهای واجد شرایط بودن امتیازات
تحصیلات

Education Points

تا 25 امتیاز
توانایی های زبانی

Language Skills

تا 28 امتیاز
تجربه کاری

Work Experience

تا 15 امتیاز
سن

Age Factor

تا 12 امتیاز
استخدام ترتیب داده شده

Arranged Employment

تا 10 امتیاز
تطبیق پذیری

Adaptability

تا 10 امتیاز

چنانچه در محاسبه امتیازات خود دچار مشکل هستید، می‌توانید از کمک حرفه‌ای متخصصین سام راد استفاده نمایید.

مرحله دوم: ساخت پروفایل اکسپرس اینتری

اگر معیارهای مورد نیاز برنامه اسکیل ورکر را داشتید و حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کردید، می‌توانید وارد مرحله دوم شوید. در این مرحله شما باید در وب سایت اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا  (IRCC)یک پروفایل اکسپرس اینتری ساخته و کلیه اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید. با ساخت پروفایل شما وارد استخر اکسپرس اینتری شده و از لحاظ میزان امتیاز مورد ارزیابی قرار می‌گیرید. در صورت کسب حداقل امتیاز لازم در قرعه کشی اکسپرس اینتری (Express Entry) شرکت داده می‌شوید. توجه داشته باشید که پروفایل‌های اکسپرس اینتری تنها یک سال اعتبار دارند.

مرحله سوم: دریافت دعوت نامه (ITA)

تقریبا هر دو هفته یک بار دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می‌کند در صورت انتخاب شدن در قرعه کشی یک دعوت نامه برای درخواست یا  Invitation to Apply (ITA)دریافت خواهید کرد.

مرحله چهارم: اثبات ادعاها و آپلود کلیه مدارک

پس از دریافت دعوت نامه شما موظف هستید که کلیه ادعاها و اطلاعات وارد شده در پروفایل اکسپرس اینتری (Express Entry) خود را اثبات نمایید. یعنی باید تمامی مدارک (مدارک تحصیلی، شغلی، هویتی و …) و گواهی های مورد نیاز (اعم از گواهی سلامت، عدم سوپیشینه و تمکن مالی) را آپلود کنید.

در این مرحله شما باید برای خود و تمامی اعضای بزرگتر از 14 سال خانواده خود، نامه بایومتریک دریافت نمایید. انجام بایومتریک برای هر شخص 85 دلار هزینه خواهد داشت. حال می‌توانید درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را به IRCC ارسال کنید و منتظر بررسی مدارک و گواهی نامه های ارائه شده  و پردازش درخواست خود بمانید.

بررسی معیارهای واجد شرایط بودن برنامه اسکیل ورکر کانادا

همانطور که گفتیم، برای واجد شرایط بودن جهت شرکت در برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر (FSWP)، نامزدهای بالقوه باید از حداقل امتیاز لازم برخوردار باشند. چرا که هر یک از معیارهای واجد شرایط بودن امتیازی دارند. آنها باید بتوانند حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کنند. در ادامه حداقل هر یک از این معیارها را برای واجدشرایط بودن مورد بررسی قرار می دهیم:

تجربه کاری ( از 9 تا 15 امتیاز)

داشتن حداقل یک سال سابقه کار مستمر تمام وقت در 10 سال گذشته در یک شغل دارای NOC همراه با حقوق برای کسب حداقل امتیاز این معیار (یعنی امتیاز 9) الزامی است.

مشاغل دارای NOC شغلی در 4 گروه زیر دسته بندی می‌شوند:

  • TEER0: مشاغل حوزه مدیریت مانند مدیر مالی
  • TEER1: مشاغل نیازمند مدرک آکادمیک دانشگاهی مانند مهندس آی تی
  • TEER2: مشاغل نیازمند دیپلم و حداقل دو سال کارآموزی مانند انواع تکنسین ها
  • TEER3: مشاغل نیازمند دیپلم و بین 6 ماه تا 2 سال کارآموزی مانند دستیار دندانپزشک

مهاجرت به کانادا به روش کاری یا اسکیل ورکر کانادا را با سام راد اقدام کنید.

توانایی‌های زبانی (حداکثر 28 امتیاز)

باید توانایی تایید شده در زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی و یا هردو داشته باشید. برای این منظور باید بتوانید حداقل CLB 7 را در هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به دست آورید.

تحصیلات )از 5 تا 25 امتیاز)

اگر در کانادا تحصیل کرده باشید، باید حداقل مدرک دیپلم خود را گرفته باشید. در این حالت تنها 5 امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت. دریافت PhD بالاترین امتیاز این معیار، یعنی 25 را نصیب شما خواهد کرد. چنانچه در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید باید مدرک تحصیلی خود را معادلسازی کنید. برای این کار باید مدرک تحصیلی شما توسط سیستم Educational Credential Assessment (ECA) کانادا ارزیابی شود.

سن (حداکثر 12 امتیاز)

معیار سن از دیگر معیارهای مورد نیاز برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر کانادا است. برای کسب بالاترین امتیاز از این معیار، سن شما باید در محدوده 18 تا 35 سال باشد. اگر سن شما کمتر از 18 و یا بیشتر از 47 باشد، هیچ امتیازی از این معیار به شما تعلق نخواهد گرفت.

استخدام ترتیب داده شده یا جاب آفر (حداکثر 10 امتیاز)

در صورت دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادایی، امتیاز این معیار را به دست خواهید آورد. توجه داشته باشید که پیشنهاد دریافتی باید یکی از مشاغل دارای NOC و به صورت تمام وقت باشد.

تطبیق پذیری (حداکثر 10 امتیاز)

امتیاز معیار تطبیق پذیری در واقع براساس وضعیت شما و همسرتان در 5 فاکتور قبلی محاسبه می‌شود. علاوه بر اینها داشتن خویشاوند بالای 18 سال که شهروندی یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد، 5 امتیاز به شما اضافه خواهد کرد.

چنانچه سوال یا ابهامی در زمینه برنامه اسکیل ورکر کانادا دارید، حتما با کارشناسان مجرب سام راد تماس بگیرید. برخورداری از مشاوره حرفه ای قبل از قدم نهادن در این مسیر قطعا برای شما کمک کننده خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *